fbpx
меблі на замовлення
сімейний бренд
макет кухні
kitchen 2

Ергономіка кухонь: як все продумати зазделегіть

# 05.08.2021
v.v.paskevych

Якщо Ви захотіли зробити ремонт на кухні або навіть просто переставити меблі, важливо заздалегіть продумати планування з погляду його функціональності та комфорту для користувачів. Від ергономіки кухні залежить те, наскільки вам буде приємно проводити там час, комфорт під час усіх процесів та навіть час, який ви витрачатимете на приготування їжі.

Зазвичай з цим допомагають впоратися дизайнери або спеціаліти з виготовлення меблів. Але ви й самі можете зробити вашу кухню ергономічною, якщо на початкових етапах ремонту будете дотримуватися кількох простих правил. Виробник меблів на замовлення Паскевич підготували вам детальний розлягляд ергономіки кухні.

Що таке ергономіка?

Перш за все варто з’ясувати, що таке ергономіка. Ергономіка – це спеціальна наука, яка дозволяє правильно визначити оптимальні для людини умови праці, побуту та відпочинку. Під час ремонту ергономіці варто приділити особливу увагу, оскільки від цього залежить зручність кімнати для її господарів.

Часто поняття ергономіки та планування ототожнюють, однак насправді ж останнє є лише частиною ергономічного приміщення. Наприклад, під час ремонту кухні, крім вдалого планування, варто також продумати зручність у використанні, розміри та розміщення меблів, освітлення та електропостачання, безпеку.

Стилістичне та кольорове оформлення кухні, звичайно, також важливі. Однак ці компоненти не відіграють вирішальної ролі під час ремонту. Ви можете обрати будь-який стиль та палітру кольорів для вашої кухні, проте насамперед важливо, щоб приміщення було функціональним та зручним.

ергономіка кухні

Правильне планування кухні

Зручне і правильне планування кухні – одна з основних запорук її ергономічності. Від грамотного розташування кухонних меблів та техніки залежить ваш комфорт під час користування кухнею. Це вбереже вас від травм, що можуть виникати у результаті зіткнення з гарнітуром, а також значно зекономить час, який ви витрачатимете на приготування їжі.

Наприклад, за допомогою планування навіть малогабаритну кухню можна зробити зручною для приготування та споживання їжі. Або ж якщо кухня має великі розміри, вдале планування дозволить розмістити усе необхідне під рукою.

Усе це можна зробити, якщо дотримуватися основних принципів ергономіки, що допоможе суттєво підвищити рівень комфорту та затишку на кухні. Звісно що дизайнери студії меблів та кухні під замовлення Паскевич при планувані кухні зазделегіть подбають про вашу ергономіку.

Правило робочого трикутника

Основний закон планування кухні – правильне розміщення трьох головних кухонних елементів, які й мають назву робочого трикутника. Три основні робочі зони на кухні включають:

 • холодильник – зона зберігання продуктів;
 • мийку;
 • плиту – зона обробки продуктів

Під час приготування їжі саме біля цих елементів ми проводимо найбільше часу. Тому під час планування кухні експерти рекомендують уявляти трикутник. Параметри трикутника не дуже важливі – він може бути витягнутим, прямокутним або рівностороннім. Однак, є кілька порад від спеціалістів, до яких варто прислухатися.

По-перше, якщо ви хочете витрачати менше часу та сил під час приготування, сума усіх сторін робочого трикутника повинна бути не більше 6 метрів. По-друге, дотримуйтесь чіткої послідовності: холодильник – мийка – плита, духовка.

Якщо доволяє площа, можна зробити острівну кухню. Тоді один з робочих елементів розташовують на спеціальному “острівку”.

Якщо ж кухня має відносно невеликі розміри, існують інші варіанти розміщення основних робочих зон. Наприклад, досить часто використовується лінійне планування, де усі зони розташовані послідовно.

Додаткові аксесуари для кухні

Крім робочого трикутника, на кухні розміщують й інший гарнітур та побутову техніку. Одним з найважливіших елементів є витяжка. Розміри та потужність витяжки потрібно обирати залежно від ваших потреб та частоти приготування їжі. Іноді цілком достатньо компактної моделі, яка буде поглинати основну частину жиру та пари.

Витяжка встановлюється над варильною поверхнею. Відстань від поверхні до витяжки повинна бути не менше 65 або 75 см, для електричної та газової плити відповідно. Відстань може бути й більшою. Це залежить від вашого зросту, аби гарнітур не заважав під час приготування.

Мікрохвильовку зазвичай розміщують недалеко від холодильника, осільки вона використовується для розігріву вже готових страв. Якщо в будинку є діти та люди похилого віку, мікрохвильова піч повинна стояти на висоті, яка була б зручною як для дітей, так і для дорослих та людей похилого віку. Стандартна висота її розміщення – на рівні грудей.

Якщо раніше духовка була частиною газової плити і розміщувалася внизу, то зараз електрична варильна поверхня та духова шафа можуть бути розташовані незалежно одна від одної. Духовку також зручно розміщувати на рівні грудей, щоб слідкувати за процесом приготування. Крім того, поруч повинна бути поверхня, на яку можна поставити готову страву.

Посудомийні машини не входять до складу обов’язкової побутової техніки, але цей пристрій усе частіше опиняється на сучасних кухнях. Розташовується посудомийка поруч із раковиною, оскільки для її функціонування необхідне водопостачання.

Соціальні фактори планування

До соціальних умов належать кількість людей, які постійно користуються кухнею, їхній вік, звички та індивідуальні риси. Таким чином ви зможете правильно спланувати обідню зону – розміри столу, кількість місць, спеціальне місце для дити тощо. Також від соціального факору залежить розміщення побутових приладів, якими користуються найчастіше.

скетч кухні

Крім того, від цього фактору залежить висота стільниці та робочих поверхонь. Зазвичай висоту стільниці підлаштовують під зріст людини, яка готуватиме на кухні частіше за інших. Це ж стосується підвісних шаф та полиць – вони не повинні бути розміщеними дуже високо, щоб необхідне можна було дістати без сторонньої допомоги.

Функціональність

Усі дії на кухні, пов’язані з відкриванням шаф, висуванням ящиків та використанням побутових пристроїв, повинні виконуватися легко й без перешкод. Ручки та дверцята не повинні пересікатися та зіштовхуватися. Тому треба завчасно прорахувати відстані на вільне відкривання і закласти їх в планування ергономічної кухні.

Наприклад, перед звичайними висувними ящиками варто залишити мінімум 90 см вільного простору. Перед мийкою зазвичай залишають 100 см, а перед духовою шафою 110 см простору.

Загалом, оптимальна відстань від стіни до кінця робочої зони, з урахуванням ширини стільниці, зазвичай становить близько 170 см.

Оптимальні відстані

Щоб готувати було зручно, треба зберегти найважливіші відстані на кухні. Наприклад, поруч з мийкою варто залишити близько 45 см вільного простору, щоб бризки під час миття посуду або продуктів не потрапляли на інші поверхні.

Приблизно таку ж відстань рекомендовано залишити навколо плити. Поверхні на відстані 30-45 см постійно будуть нагріватися. Крім того, під час приготування вони будуть суттєво забруднюватися. Тому непрактично розміщувати на них будь-які додаткові елементи.

Ще одна важлива відстань – від стільниці до верхніх шафок. Зазвичай цей показник дорівнює 45-60 см. Більш точно відстань вираховують індивідуально, залежно від вашого зросту.

Розміри меблів

Стандартна висота робочої поверхні становить 85 см, але вона підходить далеко не всім . Зручна стільниця має висоту на 10-15 см нижче талії людини, яка використовує кухню найчастіше. Якщо готуватимуть декілька осіб, висота стіьниці матиме середнє значення, оптимальне для усіх користувачів.

Ширина робочої поверхні для комфортної роботи однієї людини становить близько 110 см. При цьому, якщо кількість людей, які одночасно готуватимуть, збільшується, то ширину робочої зони також варто зільшити до 120-130 см на людину.

Розмір обіднього столу теж варто продумати завчасно. За маленьким столом може бути незручно усім членам сім’ї. Для однієї людини варто виділити принаймні 60 см вільного простору, щоб вона почувалася комфортно. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що мінімальні розміри обіднього столу для родини з 3-4 осіб – 80х120 см.

Розташування меблів

Для ергономіки кухні також існує кілька правил розташування меблів. Один з найважливіших принципів полягає в тому, що між будь-якими великими елементами потрібно залишати достатньо простору для пересування. Наприклад, це стосується столу або “острівної” кухні.

Обідня зона розміщується мінімум на відстані одного метра від робочого трикутника. Також важливо, щоб стільці не перешкоджали пересуванню кухнею. Ідеальна відстань від спинки стільця до інших меблів становить не менше 75 см.

Ергономіка кухні з розташуванням меблів у два ряди або буквою “П” вимагає залишати між рядами прохід шириною не менше 120 см.

Принципи зберігання речей на кухні

Під час розкладування посуду та продуктів у шафи варто користуватися певними правилами. Насамперед, речі, які використовуються найчастіше, повинні розташовуватися якнайближче до робочої зони. Усі предмети варто погрупувати за призначенням та зберігати групками.

Для уникнення хаосу всередині шафок та ящиків рекомендують використовувати гачки, органайзери та роздільники. Крім того, вертикальне розміщення речей вважається більш зручним та зберігає більше вільного простору.

Крім шаф та полиць, для зберігання речей на кухні можна використовувати також нижні відділи під шафами, внутрішні сторони дверей або шафки з ролетною системою. Речі можна розміщувати в кутках, що також дає можливість зробити форму кухні більш м’якою.

Ще один популярний варіант – зберігання посуду у відкритих місцях. Такий варіант підходить, наприклад, для декоративних тарілок або для гарних наборів посуду. Тоді для їхнього розміщення достатньо встановити широкі полиці або вкрутити спеціальні гачки.

Для зберігання продуктів харчування можна виділити окрему кладову або високу шафу з полицями.

проект кухні

Планування обідньої зони

Якщо є така можливість, робочу та обідню зони потрібно розташовувати якнайдалі одна від одної. При цьому з усіх боків столу варто залишити відстань близько 1 метра для зручного переміщення навколо та посадки за стіл.

Часто під час вибору столу господарі віддають перевагу мінімалізму. Компактність та зручність справді є пріоритетними під час умеблювання кухні. Крім того, така кухня часто виглядає набагато приємніше. Однак варто пам’ятати, що для дотримання мінімалістичного стилю потрібно постійно підтримувати чистоту на кухні та не допускати зайвих елементів на видимих поверхнях.

Ще один варіант обідньої зони, який є досить популярним останнім часом, – це барна стійка. Вона є чудовим рішенням для малогабаритних кухонь. Стійка дозволяє економити простір, оскільки може бути частиною зони відпочинку та часто приєднується до високого підвіконня.

У будь-якому випадку, під час планування обідньої зони варто орієнтуватися на власні потреби та побажання. Ця частина кухні повинна бути затишною та комфортною для усіх, хто проживає в квартирі.

Додаємо затишок та комфорт

Також варто подумати про комфортність пересування між кімнатами. Ширина дверного проходу на кухню повинна бути не менше 80 см, а в деяких випадках навіть 90 см. Краще, коли двері відчиняються назовні і при цьому не торкаються стін або інших предметів.

Замість традиційних дверей можна використовувати розсувні або оформити арку будь-якої форми, яка вам подобається. У такому випадку двері можуть стати елементом декору, і крім практичної відіграватимуть ще й стилістичну функцію.

Якщо говорити про стилістичні рішення, то все частіше сьогодні віддають перевагу класичному та скандинавському стилям. У дизайні фасадів переважають світлі кольори, у той час як стільниці обирають більш контрастних, темних відтінків. Однак, те, у якому стилі робити кухню, цілком залежить від її господарів, тому не бійтеся реалізовувати свої найсміливіші бажання.

Система освітлення та електропостачання

Щоб кухня була зручною як для приготування їжі, так і для відпочинку, варто подумати про якісну багаторівневу систему освітлення. Для цього знадобиться декілька пристроїв. По-перше, люстра на стелю. Ви можете зупинитися на одному варіанті, або обрати окремі моделі для робочого та обіднього просторів, що допоможе візуально поділити приміщення на зони.

По-друге, необхідно обрати підсвітку для робочої зони. Одне із найбільш частотних рішень – це монтаж світодіодної стрічки, яку кріплять по всій довжині фартуха, під верхніми шафами. Також можна обрати локальну підствітку для мийки, плити та стільниці. Крім того, можна додати декоративні лампи, які слугуватимуть не тільки додатковим джерелом світла, але й додаватимуть затишок та підкреслюватимуть стилістичні особливості приміщення.

Не менш важливий елемент – електропостачання. На кухні постійно використовується багато техніки, тому заздалегіть продумайте розміщення розеток. Порахуйте, скільки електричних пристроїв ви використовуватимете, і додайте ще 2 розетки про запас. Розміщувати їх можна в робочій зоні, вздовж нижніх шаф, або ж біля найбільших пристроїв: холодильника, духовки, витяжки тощо.

Безпека на кухні

Останнім у нашому списку, але не останнім за важливістю елементом ергономіки кухні є її безпечність. Найбільше питань стосовно безпеки виникає навколо плити, неважливо газова вона, чи електрична. На ранніх етапах планування кухні важливо правильно обрати місце для варильної поверхні.

Не варто розміщувати плиту біля дверей, оскільки ризики зачепити гарячий посуд значно зростають. Також потрібно розташувати поверхню не менше ніж за 45 см від вікон, особливо від штор, щоб тканина не торкалася плити, що може стати причиною пожежі.

У робочому трикутнику також потрібно дотримуватися певних відстаней. Плиту розміщують на відстані від 35 см до холодильника та не менше 50 см до мийки. Крім того, важливо, щоб поверхня не розташовувалася впритул до стіни або шафи.

Крім безпечного розміщення варильної поверхні, подумайте й про інші зони ризику. Наприклад, щоб уникнути травм та ударів головою об меблі, верхній ряд шаф краще зробити дещо вужчим, ніж нижній. Якщо у вас верхні шафи сягають стелі або передбачені антресолі, рекомендуємо додатково придбати спеціальну підставку або драбину. Постійне використання стільців для цих цілей не передбачене, тому може бути небезпечним.

Розетки розміщуйте так, щоб у разі виникнення аварійної ситуації, ви могли швидко відключити пристрій від мережі. Також не розміщуйте розетки ближче ніж за 30 см до плити та мийки, щоб уникнути потрапляння жиру та бризків води та попередити виникнення аварійних ситуацій.

Короткий підсумок

Звичайно, що кухня – це індивідуальний виріб, який потребує спільної роботи замовника та дизайнера – конструктора. Навіть, якщо ідеально підготувались та вивчили усе про свою кухню мрії, все ж могли пропустити деталі, які знає лише спеціаліст. У нас таких багато, 15 років створюємо меблі та вчимось на помилках, знаємо, як зробити кухню:

 • практичною
 • красивою
 • і все це вписати у Ваш бюджет

Якщо Ви готові отримати безкоштовну консультацію нашого спеціаліста – телефонуйте, допоможемо. Меблі Паскевич – нам довіряють роками.

Поширити:

Інформативні статті про те, що буде корисним та про те, що надихає

Переходь у наш влог, читай нас у інстаграм

- поради на кожен день

Дружи з нами, пиши нам у:
На початок
Close
Зворотній зв'язок
- залиште заявку і ми якомога швидше перетелефонуємо вам


  * Натискаючи кнопку Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності

  Close
  Розрахувати вартість виробу
  - оберіть варіант, який потрібно прорахувати
  - залиште заявку і ми якомога швидше підберемо для Вас найкращу пропозицію
  КУХНІ

  Прорахувати кухню типу г-подібна, кутова, з острівком, пряма і т.д.

  Прорахувати кухню

   Підбір кухні
   Яку форму кухні підходитья для Вас?


   Підбір кухні
   Вкажіть розміри, можна приблизні   Підбір кухні
   Чи знаєте висоту своєї кухні (приміщення)?


   Підбір кухні
   З якого матеріалу плануєте стільницю у кухню ?

   Підбір кухні
   У вас є приблизний проект, креслення, схема або просто фото кухні (кухонь), які подобаються?

   Підбір кухні
   Вкажіть запланований бютжет

   Підбір кухні
   Залишилось дізнатись - як з Вами зв'язатись
   Заповніть форму з інформацією - отримайте розрахунок вартості та бонус. Ми підберемо для Вас найкращу пропозицію і якомога швидше відправимо її Вам


   Куди прислати Вам результат?
   по завершеню тесту - подарунок
   А тут зможете забрати Ваш бонус після заповнення форми
   diana
   Дякуємо за вашу заявку!
   Найближчим часом ми зателефонуємо Вам. А поки - отримайте свою першу невеличку знижку та розгляньте декілька прикладів кухонь та їх приблизні прорахунки. Клікай на "Сюрприз та прорахунки кухонь тут".
   Маленький сюрприз та прорахунки кухонь тут

   2
   3    * Натискаючи кнопку Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності

    Close

     Підбір кухні
     Яку форму кухні підходитья для Вас?


     Підбір кухні
     Вкажіть розміри, можна приблизні     Підбір кухні
     Чи знаєте висоту своєї кухні (приміщення)?


     Підбір кухні
     З якого матеріалу плануєте стільницю у кухню ?

     Підбір кухні
     У вас є приблизний проект, креслення, схема або просто фото кухні (кухонь), які подобаються?

     Підбір кухні
     Вкажіть запланований бютжет

     Підбір кухні
     Залишилось дізнатись - як з Вами зв'язатись
     Заповніть форму з інформацією - отримайте розрахунок вартості та бонус. Ми підберемо для Вас найкращу пропозицію і якомога швидше відправимо її Вам


     Куди прислати Вам результат?
     по завершеню тесту - подарунок
     А тут зможете забрати Ваш бонус після заповнення форми
     diana
     Дякуємо за вашу заявку!
     Найближчим часом ми зателефонуємо Вам. А поки - отримайте свою першу невеличку знижку та розгляньте декілька прикладів кухонь та їх приблизні прорахунки. Клікай на "Сюрприз та прорахунки кухонь тут".
     Маленький сюрприз та прорахунки кухонь тут

     diana
     Діана

     менеджер по турботі до клієнтів

     Розробимо кухню, про яку мрієте. Розкажіть трішки про свої побажання і я підберу для вас найкращі варіанти.

     по завершеню тесту - подарунок
     Close
     Прорахунок інтер'єрних перегородок


      Це тип перегородки "під ключ", вона вже: порізана, з візерунком, пошліфована, поґрунтована, пофарбована та полакована - готова до встановлення.      * Натискаючи кнопку Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності

      Close
      Розрахувати вартість виробу
      - залиште заявку і ми якомога швидше підберемо для Вас найкращу пропозицію       * Натискаючи кнопку Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності